05/06/14 | 21:30

Wacław Zimpel Quartet – koncert

Wacław Zimpel to klasycznie wykształcony klarnecista oraz kompozytor. Obecnie jeden z najlepiej rozpoznawalnych polskich muzyków na światowej scenie muzyki improwizowanej. Głównym źródłem jego inspiracji jest sakralna i rytualna muzyka różnych kultur. W swoich kompozycjach często odnosi się do dorobku dawnych kompozytorów, tworząc współczesne polemiki bądź komentarze do muzycznych tradycji. Jest liderem zespołów: Wacław Zimpel Quartet, Hera, Undivided. Wchodzi w skład założonej przez Kena Vandermarka orkiestry Resonance. Współpracuje z Hamidem Drake, Joe McPhee, Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Giridharem Udupą, Stevem Swellem, Bobbym Few, Markiem Tokarem i Perrym Robinsonem. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania.

Podczas Igrzysk Wacław zagra z zespołem Wacław Zimpel Quartet. Wacław Zimpel Quartet to nie tylko spotkanie czterech muzycznych osobowości, to również wspólne korzenie, poszukiwania oraz rozmaitość osobistych inspiracji każdego z muzyków. Powstanie Wacław Zimpel Quartet było w zasadzie nieuniknione – czwórka instrumentalistów, których zbliżyły muzyczne fascynacje, wspólne występy w różnych konfiguracjach, a także horyzont europejskiej tradycji: Klaus Kugel z przestrzenną perkusją, przywołującą na myśl muzykę liturgiczną; Ksawer Wójciński, którego kontrabas idealnie koresponduje z abstrakcyjnym i intuicyjnym rytmem Kugela; Krzysztof Dys czerpiący inspirację z pianistyki Prokofiewa czy Skriabina; oraz Wacław Zimpel na klarnetach – chwilami liryczny, chwilami słowiański. Całość osadzona w bardzo europejskim, freejazzowym kontekście.

W kwietniu 2013 r. zespół wydał swoją pierwszą płytę zatytułowaną Stone Fog. Album ukazał się nakładem wytwórni ForTune. Premiera oraz trasa promująca zostały przyjęte niezwykle entuzjastycznie zarówno przez krytykę, jak i publiczność. Nazwisko Zimpla uzupełnia listę europejskich jazzmanów takich jak Surman, Sclavis czy Trovesi, którzy kontynuując tradycję Dolphy’ego, dali nowe życie klarnetowi basowemu – Francesco Martinelli.

Lokalizacja:
6. Dzielnica, Łódź, ul. Piotrkowska 102

Wacław Zimpel Quartet