O organizatorze

Fundacja Industrial jest think tankiem, który działa w Polsce od 2007 roku. Osią naszych wszystkich działań jest wydawanie eksperckiego, ideowego czasopisma społeczno-politycznego “Liberté!”. To nowy głos na polskiej scenie publicznej, średnia wieku naszego zespołu to 30 lat, ukazujemy się od 2008 roku, jesteśmy kwartalnikiem w druku i miesięcznikiem w Internecie. Naszą ambicją jest uzyskanie pozycji rzecznika społeczeństwa otwartego, wolnorynkowych poglądów gospodarczych i kultury liberalnej w Polsce.

Fundacja jest członkiem Europejskiego Forum Liberalnego (ELF). Współpracujemy z takimi instytucjami, jak: Fundacja Batorego, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Fundacja im. Friedricha Naumanna – Fundacja na Rzecz Wolności, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Microsoft Corporation.

Główne projekty:

1. Liberté!
Zaczęliśmy od prowadzenia portalu internetowego (www.lierte.pl) w 2008r. Następnie zaczęliśmy publikować także drukowaną wersję magazynu. „Liberté!” staje się uznaną marką w polskich mediach a nasi publicyści piszą także dla takich pism jak „Gazeta Wyborcza”, „Polska The Times”, „Przekrój”, „Newsweek”. Często są również zapraszani w roli komentatorów i analityków obecnej sytuacji politycznej w kraju (m.in. w TVP2, TVP3, Polsat News, radiu Tok Fm). „Liberté!” organizuje, patronuje lub współorganizuje niezwykle interesujące wydarzenia życia społeczno-politycznego w Polsce. Są to m.in. cykl debat ekonomicznych z PKPP Lewiatan, cykl debat ideowych z Gazetą Wyborczą oraz Newsweekiem. W roku 2011 byliśmy partnerem programowym Europejskiego Forum Nowych Idei, Wrocław Global Forum, Forum Ekonomicznego w Krynicy oraz Kongresu Regionów. Do rady patronackiej „Liberté!” przystąpili m.in.: prof. Marek Safjan, Jerzy Pomianowski, Janusz Lewandowski, prof. Zbigniew Pełczyński, prof. Wojciech Sadurski, prof. Jan Winiecki, Henryka Bochniarz, prof. Paweł Śpiewak, prof. Ireneusz Krzemiński i wiele innych wybitnych postaci polskiego życia publicznego. Pismo adresowane jest do liderów opinii publicznej, przedstawicieli NGO, świata akademickiego, polityków, mediów, przedsiębiorców oraz młodych ludzi zaangażowanych w budowę społeczeństwa obywatelskiego w kraju. Więcej na temat Liberté! można znaleźć na stronie www.liberte.pl.

2. 6. Dzielnica
Niewielka galeria sztuki i klubokawiarnia kulturalna w centrum Łodzi. Miejsce debat, spotkań artystycznych, wystaw i koncertów.

3. 4liberty.eu
Fundacja Industrial koordynuje sieć 4liberty.eu z ramienia Fundacji Friedricha Naumanna – Fundacji na Rzecz Wolności. 4Liberty.eu to sieć 13 think tanków z Europy Środkowej i Wschodniej (z Polski, Węgier, Słowacji, Słowenii, Czech, Bułgarii, Estonii, Litwy i Niemiec). Nasze cele to: sprawienie by środkowoeuropejska perspektywa była dostępna dla międzynarodowej społeczności, pelnienie funkcji rzetelnego źródła informacji w kwestiach regionalnych. Nasi autorzy to eksperci i analitycy z Europy Środkowej i Wschodniej. Publikujemy wysokiej jakości analizy, polemiki i artykuły w języku angielskim, budując mosty pomiędzy różnymi narodami w celu usprawnienia komuniakcji i lepszego porozumienia między ekspertami z poszczególnych państw. Portal 4liberty.eu ma za zadanie stać się platformą, przy pomocy której eksperci ze środowiska liberalnego Europy Środkowej i Wschodniej mogli dzielić się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami.

4. WIZJA LIBERALNEJ POLITYKI SPOŁECZNEJ
Poza wydawaniem pisma prowadzimy również szereg działań eksperckich. Największym z nich jest dwuletni projekt opracowania wizji prowadzenia liberalnej polityki społecznej w Polsce, który realizujemy w latach 2011 – 2012 wspólnie z Fundacją im. Stefana Batorego. Drugim głównym działaniem jest projekt dotyczący dyskusji i propozycji zmian w polskim systemie edukacji i jego wpływie na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Projekt realizowaliśmy we współpracy z PKPP Lewiatan i firmą Microsoft Corporation w roku 2011.