07/06/14 | 10:00
Spotkanie: „Estetyka, polityka i władza”
Czwarty dzień Igrzysk Wolności rozpoczął się spotkaniem „Estetyka, polityka i władza”, którego gościem był filozof, jeden z najwybitniejszych teoretyków kultury – Richard Shustermann.
Profesor zaczął spotkanie od wyjaśnienia koncepcji swojej filozofii, w której centrum znajduje się ciało, czyli soma. Idea somy zawiera intencjonalność oraz czucie. Dusza ożywia człowieka lecz soma jest już tworem ożywionym. To zamknięta całość, która obejmuje umysł, ciało i ducha. Shustermann powiązał somę z wolnością. Nasze ciało przemieszcza się w sposób od nas zależny, dlatego ciało jest symbolem naszej wolności. Nikt nie jest w stanie powstrzymać nas od zrobienia tego, co pragniemy zrealizować. Jednak wolność jest złożoną koncepcją i jej wartość można wykorzystywać w sposób pozytywny oraz negatywny.
Shustermann przedstawił także koncepcję tworzenia miasta oraz jego rozwoju. Jego zdaniem siła miasta tkwi w jego mieszkańcach, ponieważ tylko oni są w stanie je ożywić. Miasto tworzy się tam, gdzie ludzie mogą być razem po to, by ich miasto mogło być silne. Jednak aby społeczeństwo mogło podjąć się tych działań potrzebna jest edukacja. Jeśli chce się rozwinąć kraj o wielkiej wolności, powinno się poprawić system kształcenia. Należy rozwijać obywateli, by mogli posiąść świadomość ciała. Jest to symptom przekładania teorii na praktykę, co wymaga skupienia uwagi nie tylko na wielkich pomysłach, ale i na szczegółach. Dzięki temu ludzie będą mogli wykorzystać swoją pozytywną wolność.
Najważniejsze cytaty ze spotkania:
„Kiedy usłyszałem o Igrzyskach Wolności byłem zachwycony”
„Igrzyska Wolności to ważna próba stworzenia nowego miasta na nowe tysiąclecie”
„Wolność ciała jest podstawowym poczuciem wolności”
„Moc miasta pochodzi z jego mieszkańców”
Opracowała: Joanna Brzezińska
Zdjęcia: Robert Zapędowski