06/06/14 | 16:00
Panel dyskusyjny: „Sytuacja Obrońców Praw Człowieka na terenie byłego ZSRR”
Sergey Golubok – adwokat petersburskiej rady adwokackiej Federacji Rosyjskiej, Rasul Jafarov – prawnik, przewodniczący Instytutu Praw Mediów w Azerbejdżanie oraz Alexandra Novitchkova – aktywistka Euromajdan-SOS, obrończyni praw człowieka kijowskiego Centrum Wolności Obywatelskich podjęli rozmowę w panelu dyskusyjnym „Sytuacja Obrońców Praw Człowieka na terenie byłego ZSRR”.
W krajach postsowieckich panuje niepokojąca sytuacja Obrońców Praw Człowieka. Sergey Golubok zwrócił uwagę na niebywałą słabość i biurokrację białoruskiego oraz rosyjskiego systemu karnego, który antagonistycznie traktuje Obrońców Praw Człowieka. Przez Rosję nazywani są „agentami obcych wywiadów” i dokonywana jest przez nich zdrada stanu. Obrońcy nie mogą poszukiwać wsparcia wewnątrz swoich krajów, pomimo że ich działalność przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim są nośnikiem wiary dla ludzi, którzy są zniewoleni.
W Azerbejdżanie sytuacja Obrońców jest równie trudna. Organizacjom pozarządowym nie pozwala się na rejestrację, zaś działacze niezarejestrowanych organizacji trafiają do aresztów. W równie surowy sposób rząd Janukowicza potraktował aktywistów z Euromajdanu. Mimo to, na Ukrainie powstaje wiele organizacji pozarządowych walczących o prawa człowieka. Alexandra Novitchkova poprawę sytuacji widzi w edukacji, która wymaga powolnego działania i drobnych kroków.
Golubok: „Sędziowie działają jak część maszyny biurokratycznej”
Jafarov: „Władze Azerbejdżanu wiele czerpią z reżimu białoruskiego”
Golubok: „Obrońcy Praw Człowieka są traktowani jako agenci obcych wywiadów”
Novitchkova: „Należy edukować ludzi, dać im drugą szansę”
Golubok: „Obrońcy Praw Człowieka powinni być szanowani przez ludzi, dla których działają”.
Opracowała: Joanna Brzezińska
Zdjęcia: Robert Zapędowski